Nagłówek historia

Tradycja ma przyszłość

Oddani rosnącym wymogom mobilności.

Od 1907.

PARK & SMILE
1907
Utworzenie firmy

Zakład kołodzieja KLAUS

Założenie firmy przez rodzinę Klaus koło Bad Tölz z warsztatem kołodzieja.

1933
Warsztat karoserii

Kaspar Klaus otwiera warsztat blacharski i fabrykę pojazdów w Memmingen.

1948
Nowy zakład w Memmingen

Zakład KLAUS w Memmingen 1948

Przeniesienie do istniejącej do dziś siedziby firmy w Memmingen. Był to również czas, w którym dokonano przełomowego wynalezienia wysokoobrotowej wywrotki Klaus z hamulcem powietrznym. Na całym świecie sprzedaje się ponad 100 000 sztuk.

1952
Karuzele

W oparciu o doskonałą znajomość pneumatyki firma Klaus opracowuje przejażdżki (karuzele) dla operatorów parków rozrywki, które są prawdziwą sensacją w każdym wesołym miasteczku. Światowy eksport tych łatwych w montażu konstrukcji był widocznym dowodem jakości i zaawansowanej technologii. Dostarczono ponad 100 systemów.

1952
Nowe produkty

Chwytak hydrauliczny KLAUS

Ponownie Klaus znacznie wyprzedza swoje czasy. Powstaje seria chwytaków hydraulicznych, które do lat 80-tych XX wieku stanowiły ważną gałąź produkcyjną firmy. W tym czasie Klaus specjalizował się również jako producent nadwozi dla Unimoga z Daimler-Benz AG. Do 1983 roku wyprodukowano znacznie ponad 3000 koparek i żurawi załadunkowych.

1964
Pierwsze systemy parkingowe

Klaus Multiparking Historia 1964

Pierwsze systemy parkingowe KLAUS pojawiają się na rynku, ponieważ wszędzie brakuje miejsc parkingowych. W tym celu, 10 km na południe od Memmingen, w Aitrach, zostaje przeniesiony niezależny zakład produkcyjny i funkcjonuje jako oddział.

1968
Wózek boczny KLAUS

Historia Klaus 1968

Firma Klaus wkracza na zupełnie nowy poziom w konstrukcji pojazdów i rozpoczęła produkcję opatentowanego wózka bocznego Klaus. Innowacja ta odnosi również sukces na całym świecie i staje się ważnym ogniwem w ruchu kontenerowym między drogami i kolejami.

1972
Igrzyska Olimpijskie w Monachium

Klaus Multiparking 1972 Igrzyska Olimpijskie w Monachium

W sektorze systemów parkingowych oferowane są obecnie 3 serie. To także pierwszy rok, w którym w ramach prac budowlanych związanych z Igrzyskami Olimpijskimi w Monachium pierwsze większe podziemne parkingi na nawet 300 miejsc zostały wyposażone w mechaniczne systemy parkingowe.

1973
Nowy budynek w Aitrach

Nowy budynek KLAUS 1973

Nowy budynek firmy znajduje się w dzielnicy przemysłowej Aitrach. Ciągły rozwój systemów parkingowych sprawia, że firma KLAUS stała się jednym z wiodących producentów na świecie.

1975
KLAUS GmbH

 

Założenie firmy KLAUS GmbH w Aitrach zajmującej się systemami parkingowymi. Pierwsze licencje na produkcję systemów parkingowych, np. do Japonii.

W zakładzie w Memmingen różne typy wózków bocznych są prezentowane szerokiemu gronu zainteresowanych na corocznych wewnętrznych wystawach.

1980
Firma KLAUS jest obecnie znaną na całym świecie firmą odnoszącą sukcesy.

Pod swoimi dachami mieści szeroką gamę linii produktowych: wózki boczne, budowa pojazdów, nadwozia Unimog, technika cięcia szkła, transportery garażowe, specjalista od konstrukcji specjalnych i systemów parkingowych.

1981
Sprzedaż zakładów w Memmingen

Firma KLAUS w Memmingen zostaje sprzedana.

1982
Wzrost eksportu

W kolejnych latach udział eksportu stale wzrastał. Systemy parkingowe są sprzedawane na całym świecie.

1985
Rozwój gamy produktów

Linia produktów jest poszerzana, aby była innowacyjna i zgodna z wymaganiami rynku. Udział systemów parkingowych z poziomymi miejscami parkingowymi wzrasta w stosunku do systemów nachylonych. Zawsze konieczne są dostosowania do zmienionych wymiarów samochodu.

1988
Wygodniejsze parkowanie

Trend w kierunku wygodniejszego parkowania otwiera rynek dla nowego systemu „parkowania maszynowego”. Umożliwia to parkowanie tylko w poziomie z różnymi wysokościami przejazdu i jednocześnie mniej zamkniętą przestrzenią.

1993
W pełni automatyczne systemy parkingowe

W pełni automatyczne systemy parkingowe KLAUS 1993

Ze względu na dalsze zagęszczenie budynków i szczególnie ciasne warunki przestrzenne podczas renowacji starego miasta, obszar biznesowy zostaje rozszerzony na w pełni automatyczne systemy parkingowe.

Dzięki tym systemom parkingowym nie ma ścieżek technologicznych ani tras manewrowych. Samochód jest przechowywany w wolnej przestrzeni za pomocą sterowanych komputerowo urządzeń operacyjnych. 

W tym roku rozpoczyna się też współpraca z firmą Pateh Jan Petryna, która zostaje wyłącznym przedstawicielem KLAUS w Polsce.

 

1998
System 2000

Wynalezienie nowego mechanicznego systemu kompensacji, który został zarejestrowany jako „System 2000” i który stopniowo doprowadził do zwiększenia komfortu parkowania w niektórych systemach parkingowych.

1999
Rozwój systemów w pełni automatycznych

Rozwój kolejnych komponentów do w pełni automatycznych systemów parkingowych.

2002
Trinity

Opracowanie i budowa KLAUS Trinity, systemu parkingowego bez podjazdu dla 3 samochodów ustawionych jeden na drugim. Pierwsze systemy zostały dostarczone w sierpniu 2002 roku.

2004
KLAUS Multiparking

Nazwa firmy KLAUS Autoparksysteme GmbH została zmieniona na KLAUS Multiparking w czerwcu 2004 r. Ze względu na internacjonalizację.

2004
Multivario 2082

Historia KLAUS Multivario 2082

Czterdzieści lat po wprowadzeniu pierwszych systemów oszczędzających miejsce, KLAUS Multiparking przedstawia nowy MultiVario 2082 jako kompleksowo konfigurowalny i adaptowalny system, który nie pozostawia prawie nic do życzenia.

2006
Nagroda za innowacje

KLAUS Multiparking otrzymuje nagrodę za innowację 2005/6 za produkt MultiVario 2082. W tym samym roku powstaje nowy magazyn i zadaszony obszar kompletacji.

2008/2009
Rozbudowa siedziby firmy
Rozbudowywana jest część administracyjna i powstaje kolejny biurowiec. Rozbudowa zostanie zakończona na początku 2009 roku. Półautomatyczne systemy parkingowe TrendVario 4300 i 4100 są dalej rozwijane jako następcy P210 i P220.
2009
Website Award

Webstie Award dla KLAUS w 2009

KLAUS Multiparking otrzymuje WebsiteAward Mittelstand Baden-Württemberg 2009.

2013
Nowe warianty platform

KLAUS Multiparking przedstawia swoją najnowszą innowację produktową, MultiBase 2072. Dzięki licznym dostępnym wariantom system pasuje do każdego planowania i do wszystkich samochodów.

2015
iParker

Historia KLAUS 2015 iParker

Pierwszy na świecie iParker MultiBase 2072i zostanie zaprezentowany po raz pierwszy na targach BAU 2015 w Monachium. Oprócz nowej synchronizacji elektrohydraulicznej po raz pierwszy na rynku zostaną również pokazane cyfrowe możliwości parkowania.

2015
Klaus ANZ

KLAUS ANZ

Założenie spółki zależnej KLAUS Multiparking ANZ na rynku Australii i Oceanii

2015/207
Rozbudowa fabryki

Rozbudowa fabryki KLAUS Multiparking 2015

Rozbudowa fabryki w Aitrach za 10 mln euro w celu optymalizacji procesów. 

2018
"Niewidoczne" podziemne platformy

Historia Klaus U20

Przedstawiono nowe „niewidoczne” podziemne Parker MultiBase U10 i U20

2015-2019
Zmiana pokoleniowa w zarządzie.

Zmiana w zarządzie KLAUS

Pomyślne zakończenie zmiany pokoleniowej w zarządzie. Za sterami firmy stoją: Michael Groneberg, Ilona Wachter-Gurski, Norbert Fäßler 

2019/2020
Publikacja nowej strony internetowej

Nowa strona internetowa KLAUS

Nowa witryna internetowa zostaje uruchomiona.

Theme: Elation by Kaira.